Corsair Xeneon 27QHD240 - 27 Inch QHD 240Hz 0.03ms HDMI 2.1 OLED Gaming Monitor
Regular price 318.000 KD Sale price237.000 KD Save 81.000 KD
/
  • Free worldwide shipping
  • In stock, ready to ship
  • Backordered, shipping soon
EASY ON THE EYES
FLICKER FREE
ANTI-GLARE
LOW BLUE LIGHT
INNOVATIVE CONNECTIONS
Keep cables and clutter in check, while putting connectivity within easy reach.
PROXIMITY SENSOR OSD
EASY ERGONOMICS
VESA compatible with CORSAIR Dual Arm Stand to find your ideal viewing position.
Specifications:-
  • Native Resolution : 2560x1440 (16:9)
  • HDR Certification : None
  • AC Adapter : 180W
  • Display Technology : OLED
  • Flicker Free : Yes
  • Display Inputs : 2x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, 1x Type-C DP Alt-Mode
  • Display Surface : Non-Glare
  • Display Colors : 1.07B (10-bit RGB)
  • Static Contrast Ratio : 1,500,000:1
  • Peak Brightness : 450 nit peak brightness, 800 nit @10%APL, 1,000 nit@3% APL
  • Color Gamut : 98.5% (DCI-P3), 100% (sRGB)
  • Response Time : GtG 0.03ms
  • Adaptive Sync : NVIDIA G-Sync Compatible;Yes
  • Screen Size : 27”
  • Refresh Rate : 240Hz
  • Max Resolution : 2560x1440 (16:9)
  • Adjustable Height : 100mm